
Cvijet se stvara vrlo rano u proljeće, prije lišća. Svaki cvijet može biti muški ili ženski. Muški je cvijet žut i dugačak 5-12 cm, a ženski vrlo mali, velikim dijelom skriven u pupoljku, samo s kratkim svijetlo-crvenim laticama (1-3 mm) koje izlaze van.
Plod je orašasto voće koje sazrijeva u malim grozdovima, oko 1-5 komada u svakom. Svaki od njih se nalazi u svojoj "ljusci" sličnoj smotanom listu. Ona pokriva tri četvrtine ploda. Plod je sa svih strana zaobljen, 15-25 mm dugačak i 12-20 mm širok, žuto-smeđe boje s malo blijeđim urezom na sredini. Kada sazrije, plod ispada iz ljuske, a to je oko 7-8 mjeseci poslije oprašivanja. Taj se orašasti plod često koristi u prehrani i proizvodnji različitih kolača i slatkiša.
Lješnjaci sadrže mnogo esencijalnih ulja i dobru mješavinu vitamina i minerala. Vitamin E je jedan od najzastupljenijih i on spriječava oksidaciju polinezasićenih masnih kiselina. Lješnjak je jedan od rijeđih orašastih plodva koji sadrži vitamin A, koji je prirodni antioksidans. Od vitamina B, najzastupljeniji su vitamin B5 i B6. Ova namirnica je izvrstan izvor minerala, kao što su mangan, selenij i cink. U 100 g se nalazi oko 627 kcal.
Izvor: Wikipedia